Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec, který je ve zkušební době (nevím zda je to nějak podstatné) si způsobil úraz v pracovní době, při vykonávání pracovních povinností, avšak vlastním pochybením. Beru jako samozřejmost, že i tak musíme úraz nahlásit jako pracovní. Má však vlastní pochybení vliv na výši odškodného? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zraněný zaměstnanec měl uzavřen pracovní poměr. Skutečnost, že v pracovní smlouvě byla sjednána zkušební doba, nemění nic na povinnosti zaměstnavatele tento pracovní úraz šetřit a případně odškodnit. Zaměstnavatel má za povinnost věnovat zvýšenou péči v oblasti BOZP mladým, nezkušeným zaměstnancům. Proto bychom byli velmi opatrní při případném zproštění odpovědnosti (zčásti nebo zcela) za pracovní úraz takového zaměstnance.
Pokud zraněný skutečně jednal rozporu s bezpečnostními předpisy, postupy, se kterými byl prokazatelně seznámen a jejich dodržování bylo kontrolováno, může se pochopitelně zaměstnavatel podle míry spoluzavinění zraněného své odpovědnosti zprostit (zcela/zčásti).
V tomto případě (úraz ve zkušební době) se nabízí několik řešení. Podle § 66 ZP lze zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu. Neplatí zde zákaz výpovědi. Náhrada by byla v tomto případě vyplácena pouze do doby, kdy došlo ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době (pozor na ustanovení § 69 ZP). Další možností je ponechat zaměstnance v pracovním poměru. V tomto případě se zkušební doba podle § 35 odst. 4 ZP prodlužuje (o dobu pracovní neschopnosti).
Neznáme konkrétní podmínky případu, proto uvádíme pouze obecné informace.